Northern XC Championship

Northern XC Championship

MEN              

2000 - South shields - Team 2nd - 8th N.Wilkinson, 10th A.Morgan-lee, 11th J.Brown, 16th P.Leybourne, 30th J.Newnes, 31st A.Thaike
2001 - Blackburn - Team 2nd - 3rd M.Cox, 6th A.Morgan-lee, 21st N.Wilkinson, 25th J.Brown, 27th D.Mason, 46thD.Hale
2002 - Derby - Team 3rd - 9th A.Morgan-lee,10th N.Wilkinson, 32nd A.Taylor, 34th P.Leybourne, 38th D.Hale, 39th D.Mason.
2003 - Heaton Park - Team 3rd - 3rd J.Brown, 39th J.Kovacs, 43rd T.Abyu, 44th D.Mason, 47th M.Fowler, 56th D.Lockett
2004 - St Helens - Team 4th - 13th A.Jones, 14th T.Abyu, 43rd J.Jackson, 46th M.Cryer, 48th K.Chapman, 49th D.Milliken.
2005 - Consett - Team 3rd - 4th A.Jones, 5th J.Brown, 24th M.Cryer, 34th C.Hardman, 39th D.Milliken, 50th K.Chapman.
2006 - Blackburn - Team 4th - 1st A.Jones, 34th C.Hardman, 47th E.Simpson, 55th D.Milliken, 65th J.Kovacs, 78th J.Jackson.
2007 - Heaton Park - Team 3rd - 1st A.Jones, 33rd P.Leybourne, 47th M.Moorhouse, 59th D.Milliken, 62nd P.Bangani, 77th J.Jackson
2008 - Leeds - Team 7th - 4th A.Jones, 40th J.Kovacs, 72nd C.Hardman, 97th S.Bruton, 127th R.Hughes, 143rd P.West.
2009 - St Helens - Team 3rd - 5th A.Jones, 28th C.Hardman, 40th J.Brown, 49th J.Kovacs, 94th R.Hughes, 114th D.Lockett.
2010 - Blackburn - Team 2nd - 2nd A.Jones, 10th C.Hardman, 47th J.Brown, 50th B.Riddell, 57th J.Kovacs, 63rd J.Bailey.
2011 - Sunderland - Team 5th - 3rd A.Jones, 24th P.Leybourne, 43rd J.Bailey, 71st R.Hughes, 73rd J.Kovacs, 78th J.Pichl.
2012 - Pontefract - Team 3rd - 9th C.Hardman, 16th A.Jones, 22nd T.Cornthwaite, 32nd J.Bailey,47th J.Tighe, 55th B.Riddell.
2013 - Knowsley - Team  5th - 17th G.Priestley, 47th T.Cornthwaite, 49th J.Tighe, 50th S.Robinson, 52nd M.Shaw,  72nd D.Lockett.
2014 - Knowsley - Team 3rd - 10th G.Priestley, 11th C.Hardman, 16th J.Bailey, 22nd T.Cornthwaite, 42nd J.Tighe, 63rd M.Shaw
2015 - Pontefract - Team 4th - 12th C.Hardman, 18th G.Priestley, 19th S.Robinson, 27th M.McNeil, 41st T.Cornthwaite, 53rd J.Tighe


Women

2000 - South Shields - Team 5th - 1st S.Young,  6th B.Jenkins, 22nd J.Cook,67th L.Jolley.
2001 - Blacburn - Team 13th - 5th S.Wilkinson, 55th L.Jolley, 145TH K.Williams, 172nd R.Bardsley.
2002 - Derby - Team N/A - 7th B.Jenkins, 21st L.Heyes.
2003 - Heaton Park - Team 7th - 5th B.Jenkins, 7th L.Heyes, 97th J.Aplin, 111th M.Lowe.
2004 -  St Helens - Team 1st - 3rd B.Jenkins, 11th R.Jones, 15th L.Heyes, 38th E.Dugdale.
2005 - Consett - Team  N/A - 13th R.Jones, 160th J.Laverock.
2006 - Blackburn - Team 2nd - 9th R.Jones, 13th J.Cook, 20th B.Jenkins, 63rd S.Hanson.
2007 - Heaton Park - Team 16th - 22nd T.Walker, 65th T.Sloan, 97th E.Malm, 201st J.Bilton.
2008 - Leeds - Team N/A - 21st T.Walker, 104th S.Russ.
2009 - St Helens - Team N/A - 9th T.Walker,  42nd E.Malm.
2010 - Blackburn - Team 10th - 18th S.Briggs, 28th E.Malm, 123rd A.Sanders, 142nd A.Weaver.
2011 - Sunderland - Team N/A - 10th T.Walker,  38th A.Weaver, 154th D.Wakefield.
2012 - Pontefract - Team N/A - 10th T.Walker.
2013 - Knowsley - Team 7th - 17th T.Walker, 38th H.Kuter, 69th T.Hernandez, 100th L.Nash
2014 - Knowsley - Team  N/A - 110th L.Nash
2015 - Pontefract - Team  9th - 9th T.Walker, 41st B.Simons, 56th H.Kuter, 266th R.Ollerenshaw
Share by: